Умора е чувство за състояние на организма свързано с необходимост от почивка, покой и сън. Не винаги това означава болест.
Умората е защитна реакция на човешкия организъм. Ако след почивка, сън и покой чувството на умора изчезва, всичко е наред. Ако въпреки нормално житейско поведение чувствате умора, е възможно това да е израз на болестно състояние.
Обичайната нужда от сън при възрастен човек е около 6 до 8 часа за денонощието. При децата са необходими повече – от 10 до 14 часа за денонощие.
Съвсем условно умората може да се раздели на физическа и психическа. Психическата умора е комплекс от оплаквания и страдания, които дестабилизират централната нервна система и влошават висшата нервна дейност.
В обществото често се говори за “умствена преумора”. Разделянето е условно, защото много често се съчетават признаците на физическа и психическа умора. Подробен анализ на първопричината за умора обичайно ни помага да посочим най-подходящото лекарство.
Начинът на живот най-често предопределя появата на умора без болест
Постоянният стрес е причина номер едно за умора днес. Човешкият организъм възприема нормално моментен стрес (уплаха, болка, напрежение, недоспиване и пр.), но повтарящи се многократно или постоянни дразнители са неестествени за нащето здраве.
Най-честите признаци на умора са преобладаване на слабост и неразположение в опорно-двигателния апарат – мускулни болки и спазми в крайниците, запъхтяване, задух, учестено дишане, недостиг на въздух, усещане на сърдечните удари в гърдите и главата.
Най-важните житейски причини за умора са:
- дълъг работен ден;
- работа през нощта или нерегулярно работно време;
- неудобно работно място;
- проблеми и конфликти в колектива;
- продължителна работа с компютър;
- злоупотреба с кофеин и никотин;
- анализ и обработка на твърде голям обем информация;
- непропорционалност между умствен и физически труд;
- неудовлетвореност от ежедневната работа;
- финансови затруднения, безработица;
- небалансирано хранене, гладуване, жадуване;
- мъка, страх, самота, и прочие.
Често съчетанието на няколко прични влошава общото физическо и психическо здраве. В началото е трудно да се каже, че това е просто умора.
Появяват се дискретни признаци като безапетитие, нервност, световъртеж, напрегнатост, безсъние, раздразнителност, спад в паметовите способности.
Ако имате съмнения, че съществува здравословен проблем, повече от обичайна умора, обърнете се към Вашия лекар.
Разнообразни болестни състояния могат да предизвикат умора.
Най-чести са:
- анемии;
- инфкции;
- безсъние и други смущения на съня;
- депресии;
- хронична болка;
- диабет;
- заболявания на щитовидната жлеза;
- сърдечносъдови заболявания;
- белодробни заболявания – астма, емфизем, фиброза;
- злокачествени заболявания;
- тютюнопушене;
- злоупотреба с алкохол;
- наркомании;
- синдром на хронична умора;
Анемиите най-често са в резултата на кръвоизливи и могат да останат скрити за дълго време. Обилна менструация при жените, кървене от хемороиди, от полипи или други заболявания на стомашночревния тракт.
При по-продължително кървене организмът изпада в недостиг на желязо и това се превръща в причина за умора. Други състояния на дефицит като Витамин B12 и фолиева киселина също могат да доведат до анемия и умора.
Откриването на анемията е съвсем просто – чрез лабораторно изследване на хемоглобина. Но интерпретацията на резултатите и лечението изискват професионална оценка.
Разнообразни инфекции могат да предизвикат умора – както остри, като грип и ангина, например, така и хронични, трудно диагностицируеми.
Измерването на температурата и определяне на денонощните й вариации могат да бъдат много полезни за преценката на състоянието. Понякога се налагат широк набор изследвания за поставяне на правилната диагноза.
Безсънието е много широко разпространено състояние, водещо до умора, което трудно може да се нарече болест, но е изключително труден за решение проблем.
Трябва да се помни, че продължителното безсъние (месеци и години) може да предразположи организма към психични и телесни заболявания.
Депресиите са заболявания, които често се проявяват с чувство на умора и емоционална подтиснатост. Една част от депресиите остават за дълго време скрити както от пациента, така и от лекаря.
Редно е да се мисли за депресии след като лекарят е изключил други телесни болести, които водят до умора.
Така наречените “органични заболявания” могат да бъдат сериозна причина за умора. Това са захарната болест, сърдечно-съдовите заболявания и много други.
Те са хронични, протичащи с обостряне и ремисия (подобрение) и обикновено са известни на лекаря и пациента. Разбира се, ако имате съмнение за заболяване на сърцето или друг вътрешен орган, като причина за умора, обърнете се към лекар.
Тютюнопушенето е недобре осъзната, но доказана и широко разпространена причина за умора. До 20 % от жизнената енергия се губи при изпушване на една кутия цигари дневно.
Възбуждане, стимулиране и тонизиране са краткотрйни и преходни ефекти на никотина, последвани от интоксикация и подтискане на умствената и физическа дейност и умора.
Синдром на хроничната умора е грипоподобно заболяване с неизяснена причина и неясен механизъм, по който настъпва умората. Обикновено диагнозата се поставя чрез изключване на други “органични заболявания”.
Преди всичко умората изисква почивка и сън. Осигурете правилен начин на хранене, движение и работа на своя организъм.
Ако въпреки това умората продължава да Ви тревожи, консултирайте се с Вашия лекар.