Астигматизмът е едно от най-често срещаните очни състояния. Не всеки астигматизъм има нужда да бъде коригиран. Съществува понятието физиологичен астигматизъм, който се среща при всеки втори човек (до 1.0D), често остава незабелязан и не налага носенето на очила.
Какви са симптомите на астигматизма?
- замъглено зрение
- намалено зрение вечер
- разкривяване на светлини -главоболие
От какво се причинява астигматизмът?
Окото притежава две извити структури (роговица и леща), които в идеалния случай пречупват светлината в точката на най-ясно виждане в окото (макулата). Когато роговицата и лещата не са перфектни криви, светлинните лъчи не се пречупват правилно и се наблюдава рефрактивна грешка. Така се създава астигматизъм и човек вижда замъглено.
Обикновено човек се ражда с астигматизъм, но в някои случаи той може да се развие след нараняване, очна операция или друго заболяване на очите.
Астигматизмът не се променя с времето и не се повлиява от четене на твърде близки разстояния или при недобро осветление. Той е фиксирана анатомична особеност на окото.
Астигматизмът се забелязва най-лесно нощем, особено при шофиране. Тогава източници на светлина като фарове, светофари и улични лампи изглеждат разтеглени в различни посоки като звезда.
Кога трябва да потърсите лекарска помощ?
Препоръчително е да посетите очен лекар, ако поради замъгленото зрение не можете да изпълнявате ежедневните си задачи. По време на прегледа вашият лекар ще измери стойността на астигматизма и дали той е в комбинация с други рефрактивни грешки. При нужда ще бъдат обсъдени възможностите за коригиране на зрението: очила, лещи или лазерна корекция.
Астигматизъм при децата
Всяко дете трябва да мине профилактичен преглед при очен лекар. Децата рядко осъзнават или не могат да съобщят, че имат проблем със зрението. Астигматизмът при бебета може да бъде над нормалният физиологичен (>1.0D). Това налага неговото проследяване във времето. Той често може да намалее до пълното развитие на зрението на детето. Но в случаите, в които това не се случи се налага оптична корекция с очила. Некоригираният астигматизъм, особено когато разликата в диоптрите му е по-голяма от 1.0D между двете очи е предпоставка за развитието на т. нар. “Мързеливо око”